Haber-Aktüel

Türkiye Tavşan Yetiştiricileri Derneği Tavşan Kayıt Çalışmalarına Başladı

                Ülkemizde Tavşanlarımızın Tescili ve Kulak Dövmesi çalışmaları Türkiye Tavşan Yetiştiricileri Derneği tarafından üyeleri arasında yapılmaya başlandı. Tavşan Yetiştiriciliği Derneği’nde safkan tavşan yetiştiriciliği, Avrupa Standartlarına uygun olarak ve derneğin Merkez Tavşan Kurulunun almış olduğu karar ve ilkeler doğrultusunda kulak dövme işaretleri ile kayıt altına alınmaya başlanmıştır. Amaç; üreme bireyleri, yetiştirilmiş yavruların üreme çalışmaları ve tavşan sergileri için kayıtlarını tutmaktır.

                Derneğin Yönetim Kurulu tarafından Merkez Tavşan Kurulunun kurulması kararı alınmış olup bunun neticesinde Murat ASLAN Merkez Tavşan Kurulunun Sorumlusu, Yelda ÖZEN Yurtiçi-Yurtdışı Eğitim ve Organizasyon Sorumlusu, Kamil PİRNÇTANE, Arif TOZDUMAN Komisyonlar Kurulu Sorumlusu, Tahsin IŞIK Basın ve Halkla ilişkiler Sorumlusu olarak görevlendirildi.

                Dernek tarafından her ilimizde görevlendirilen Tavşan Kayıt Memurları aracılığı ile tavşanlar kayıt altına alınarak kulak dövme işaretleri yapılmaktadır.

Kayıt işlemlerinde ki aşamalar;

3 aylık olan yavru tavşanlar İl Kayıt Memurları tarafından Kayıt Formu doldurularak kayıt altına alınmaktadır.

Kulak Dövme İşlemleri;

Sol Kulak: TR ( TÜRKİYE ), 4 (Doğduğu Ay ) , 0 ( Doğduğu Yıl )

Sağ Kulak: 17 ( Kayıtlı Olduğu İl ) , 43 ( Ana Kayıt Defterindeki Kayıt Numarası )

Pedigre ( Soy kütüğü ) ;

                Tavşanların Pedigre (Soy kütüğü) takibi; resmi tavşan sergilerinde hakemler tarafından puanlama sonucunda 93 puan ve üzeri puan alan tavşanlar için hazırlanacaktır.

                Derneğin tüm çalışmaları Çek Cumhuriyeti Federasyonu’nun Baş Hakem Yardımcısı Vlastimil Šimek ile birlikte hareket edilerek Avrupa Standartlarına uygun olarak yapılandırılmakta.

Folluk Dergisi Türkiye tavukçuluğunun medya yüzü