Endemik(Yerli) Türler Haber-Aktüel

Sultan Tavuğu’nun Tescil Projesi Emin Adımlarla İlerliyor

Sultan Irkının anavatanı hakkında çeşitli mecralardan Türkiye olduğu bildirilse de ülkemizin gen kaynaklarında hala yer almamaktadır. Buna istinaden ülkemizde yüzyıllık bir geçmişe sahip olan Sultan ırkını tescilleyebilmek ve bilimsel literatüre katkı sağlamak adına Sultan ırkında morfolojik ve genetik veri elde edebilmek için Türkiye’nin çeşitli illerindeki Türkiye Süs Tavukları ve Bahçe hayvanları Federasyonuna (TSHF) bağlı olan Sultan Kulüp’e kayıtlı üyelerin kümeslerinden toplam 378 Sultan ırkı horoz ve tavuklarda çeşitli zoometrik ölçümler yapılmış ve genetik materyalin elde edilebilmesi için tüy örnekleri toplanmıştır. Morfolojik ölçümlerden elde edilen birtakım veriler, 2019’un Kasım ayında Antalya’ da düzenlenen “1st International Congress Of Alternative Poultry And Ornamental Birds” de ‘Sultan Tavuk Irkının Tarihçesi ve Karakteristik Özellikleri’ adlı başlıkla sözlü kongre bildirisi yapılmış ve bilimsel camiada ilk defa Sultan ırkının tarihinden ve yapılan ölçümler ile ırkın bulundurduğu özellikler kesin bir şekilde bildirilmiştir. Yapılan sözlü bildirinin ardından Akdeniz Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) birimine Sultan ırkının genetik karakterizasyonu ve genetik kökeninin araştırılması için ‘Türkiye’deki Sultan Irkı Tavuk Popülasyonlarının mtDNA Dizi Analizine Dayalı Genetik Karakterizasyonu’ başlığı ile başvurulan proje kabul edilmiş ve sunulan projeye maddi destek sağlanmıştır. Yapılan bu çalışmadan elde edilecek veriler “Evcil Hayvan Çeşitliliği Bilgi Sisteminde” (DAD-IS) paylaşılarak Sultan tavuk ırkına ait tanımlayıcı bilgilerin evrensel düzeyde ilk defa tanınırlığı sağlanacaktır. Bu sayede tarihimizin bir parçası olan Sultan tavuk ırkının kaybolan değerini tekrardan canlandırmak ve ülkemizin değerleri arasında ki hak ettiği yerini alması hedeflenmektedir.  

Akdeniz Üniversitesinden Yard. Doç. Dr. Demir Özdemir ve ekibinin yürüttüğü projeye Sultan Kulüp yönetimi ve üyeleri de sahada veri toplanması süreçlerinde destek olmaktadır. Folluk Dergisi olarak projenin başından sonuna emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor ve en kısa sürede mutlu sona kavuşmayı diliyoruz.

1980 Edirne doğumlu evli ve bir kız çocuk babası. İstanbul Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği’nin Eski Genel Sekreteri, Sultan Tavukları Kulübü’nün Kurucu Başkanı ve halen Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmektedir. Folluk Dergisi’nin kurucusu ve editörlüğünü yürütmektedir. Tavukçuluk, Kanatlı Yetiştiriciliği ve evcil hayvan malzemeleri sektörlerinde faaliyet gösteren ticari işletmelerinde iş hayatını sürdürmektedir.