Haber-Aktüel

Şerife Aksoy’u Ziyaret Ettik

Ünlü şef ve permakültür tasarımcısı Şerife Aksoy’u ziyaret ettik.

Şerife Aksoy bir yaşam tasarımcısı. Kendi felsefesini “à la şerife” yani “şerife usulü” olarak adlandırıyor. Yerel olanla evrensel olanı birleştiren bir yaşam anlayışını benimsiyor. Ülkemiz ve toplumumuz adına çok özgün bir değer. Son yıllarda içimizden çıkmış, dünyaca tanınan ve sunduğu yaşam modeliyle bize ait olanı evrensel olanla buluşturan kaç tane değerimiz var ki? Bu yönüyle Şerife Aksoy’un savunduğu felsefe ve sunduğu yaşam modeli çok değerli.

Kendisi aslında bir ilkokul öğretmeni. Süreç içerisinde ilgi ve meraklarının peşinden giderek yepyeni bir kariyer inşa etmiş. İstanbul Le Cordon Bleu’de şeflik eğitimi, Edinburgh Royal Botanic Garden’da bahçıvanlık eğitimi, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’nde permakültür eğitimi, Anadolu Meraları’nda Bütüncül Yönetim ve Onarıcı Tarım eğitimleri alarak kendisini bu alanlarda geliştirmiş ve şimdilerde televizyon kanallarında tv programları yapıp sunuyor. “à la şerife” yaşamı geniş kitlelerle buluşturuyor. Ayrıca evinde atölyeler düzenleyerek bu yaşamın inceliklerini öğrenmek isteyenlere teknik eğitimler veriyor.

Sosyal medyadan ve televizyondan ilgi ile takip ettiğimiz Şerife Aksoy’un aynı zamanda iyi bir süs tavuğu yetiştiricisi olduğunu fark ettiğimizde kendisiyle tanışmayı çok istedik ve kendisine Instagram mesajıyla ulaştık. Mesajımıza olumlu cevap veren ve ziyaret talebimizi kabul eden Şerife hanımı çiftliğinde ziyaret ettik. Büyük bir nezaket ve misafirperverlikle bizi karşılayan Şerife Hanımla süs tavukları ve permakültürde kanatlı yetiştiriciliği üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirip Youtube kanalımız için kayda aldık. Röportajımızın linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Şerife Aksoy’un bize gösterdiği ilgi ve misafirperverliğe çok teşekkür ediyoruz.

İnternet Sitesi : www.serifeaksoy.com

Instagram : www.instagram.com/serifeaksoy

Folluk Dergisi Türkiye tavukçuluğunun medya yüzü