Kanatlı Sağlığı Köşe Yazıları

Mikoplazmozis

Mikoplasmozis; kanatlılarda solunum güçlüğü, burun ve göz akıntısı, sinüzitis, solunum yollarının ve hava keselerinin yangılanması, hırıltılı solunum, yüzün şişmesi, öksürük ve tıksırıkla karakterize olan kronik bakteriyel bir infeksiyondur.  Stres faktörlerinin fazla olduğu kümeslerde %50 lere varan ölümler olabilir.  Tavuk ve hindilerin yanı sıra diğer kanatlılar da infeksiyona yakalanabilirler.

Mycoplasma gallisepticum etkeni gram negatif, hareketsiz, sporsuz, hücre duvarı olmayan çok küçük bir bakteridir. Hücre duvarı olamadığı için bakteri çok biçimlidir bu yüzden klinik bulgularda yuvarlak, oval, yıldız, yüzük gibi değişik formlarda görünebilmektedir

Bulaşma daha çok sindirim sistemiyle olmaktadır. Bu yüzden damlacık infeksiyonu önemlidir. Hastaların gizli infekte hayvanların burunlarından gelen akıntılar, aksırıkları, tıksırıkları veya öksürüklerle etrafa yayılan damlacıklarda , kümes havasındaki toz zerreciklerinde  mikroorganizma fazlaca bulunur ve bunlar bulaşmada rol oynamaktadır. Bir başka faktör olarak çoğu hastalıkta olduğu gibi karşımıza çıkan stres faktörü ; sıkışık kümeslerde düzenli temizlik yapılmayan kümeslerde , farklı yaş gruplarının bir arada yaşadığı kümeslerde daha hızlı ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Yaş guruplarının karışık olduğu  kümeslerde bulunan genç  hayvanlar stres faktörüne bağlı olarak çok çabuk hastalık reaksiyon gösterebilmektir. Bununla beraber kümeste bulunan bir başka rahatsızlıkta bağışıklık sistemi düşmüş bu hayvanlara infekte olabilirler. Bunun sonucunda genç hayvanlar maddi kayıplara yol acar.

Teşhis biraz zordur çünkü çok hastalıklar aynı semptomları taşımaktadır. Genellikle embriyo dan alınan numuneler ve hasta hayvanlardan alınan kan tüpleri ile testler gerçekleştirilir yanlız diğer hastalıklardan ayırıcı bir özellik olarak hasta hayvanların yumuşak dokularında oluşan uçuk vari belli belirsiz nodüller oluşabilmektedir.

Hastalığı stres faktörlerini göz önünde bulundurarak bu faktörü olabildiğince indirgeyerek hastalığın oluşması yada hızlı yayılması engellenebilir. Hastalık esnasında hayvanlara geniş spektrumlu antibiyotikler verilebilir bu sayede hastalığın iyileştirici ölçüde olumlu yönleri görülecektir.

              Bilinçli üretici her zaman kazanır

             Ekrem damatoğlu