Kategorisiz

Hep Birlikte Geleceğe

Süs tavuğu ve bahçe hayvanları yetiştiricisi değerli arkadaşlar, hepimizin ortak değeri, gözü, kulağı, sesi olan folluk dergisinde, bizlere bu sayfalarını ayırıp sizlere seslenme fırsatı veren Sevgili kardeşim Sn. Erkan FİLİZ ‘e hem şahsım hem de yönetim kurulum adına teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum. Teşekkürler Erkan FİLİZ.

Hepimizin canının sıkıldığı bir dönem olarak tarihe geçen, tüm dünyanın tedirgin olduğu, ortaklaşa çeşitli önlemler alarak topyekûn Covid-19 belasına karşı savaş verdiği bu günlerde üretici olmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Birçok vatandaşın evine kapandığı, kapanmak zorunda kaldığı bu dönemde bizler üretici olarak, gelecekle ilgili tatlı bir telaşın içindeydik ve sanki bir psikiyatristten terapi seansları alır gibi üretim safhalarının tek tek içerisinde, bizzat görerek ve yaşayarak hayatımıza devam ettik. Sürekli beslediğimiz ırklarla ilgili doğru eşleştirmeyi yapabilmek, sağlıklı bir büyüme sağlayabilmek adına, gerek birbirimizle gerek sağlık konusunun uzmanları veteriner hekim arkadaşlarımızla istişarelerde bulunduk, yeni döneme hazırlandık ve hazırlanmaya devam ediyoruz.

Gelelim bu yılın başında Ocak 2020 ‘de hep birlikte keyif içinde gerçekleştirdiğimiz Türkiye Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Federasyonu (TSHF) ‘nun 4. sünü Ankara’da düzenlediği Ulusal Kümes Hayvanları Gösterisinin ardından yaptığımız değerlendirmelerin, kısa kısa sizlerle paylaşımına; Bizler için bu yarışmalar ve gösteriler birkaç önemli aşamadan oluşmaktadır.

Birinci aşama ve bize göre de aşamalar içerisinde en önemlisi olan gösteriye katılacak hayvanların üretim aşaması; birkaç ana başlık ve kriter olarak değerlendirilebilir. Burada üreticiler kadar Federasyonumuzun yöneticileri olan bizlere de büyük sorumluk düşmektedir. Bir nevi üretilecek hayvanların kimliği olan bileziklerin, doğru zamanlarda siparişinin alınması, üreticilerin eline doğru zaman da ulaştırılması, bu bileziklerin kullanımında herhangi bir gecikme ve soruna sebep olunmaması çok önemli bir kriterdir. Bu doğrultuda yeni seçilmiş bir yönetim olarak yaptığımız ilk iş, 3 yıl içinde yapılacak ulusal Showların takvimini belirlemek olmuştur. Üretici arkadaşlar bu takvimi baz alarak gerekli üretim planlarını rahatça yapabilecek konuma geldikten sonra, bizden önceki dönemde yönetimde bulunan arkadaşlarımızın sipariş taleplerini aldığı, ilgili firmaya siparişini geçtiği bileziklerin ülkeye gelmesi ve üretici arkadaşların eline ulaştırılması ikinci önceliğimiz olmuş olup, çok geç kalmadan bu hususta gerçekleştirilmiştir. Yeni dönem de bizler daha hızlı aksiyon alarak üretici arkadaşların sorun yaşamamalarının gerektiğini düşünüp 2020 üretim yılı için ilk parti siparişleri bu doğrultuda 2019 yılı Eylül sonunda aldık ve alınarak 2020 ocak ayı içerisinde üretici arkadaşların eline ulaştırdık. Hatta Şubat 2020 ‘de 2. Siparişler, Nisan 2020 ‘de 3. Siparişler alınmış ve alınan siparişlerin tamamı Mayıs 2020 itibariyle sipariş sahiplerinin eline ulaştırılmıştır. Bu konuda yönetim olarak üretimin aksaması adına üzerimize düşen sorumluluğumuzu yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Tüm üretici arkadaşlarımızın üretim olarak güzel bir sezon geçirmelerini ve hep birlikte Ocak 2021 de güzel bir gösteriye imza atmamızı cani gönülden diliyoruz.

İkinci aşama ise ön kayıt, yarışma salonunun yerleşim planı ve görev yapacak hakem arkadaşların belirlenmesi, puanlama aşamasında görev yapacakların uzmanlıklarına göre dağılımı, hakem asistanlarının belirlenmesi vb. durumlardır Ocak 2020 de gerçekleşen yarışma öncesi ön kayıt sistemini sürekli canlı tutularak ve kamuoyuyla paylaşılarak doğru bir iş yaptığımızı düşünüyoruz ve bu sayede 4. Yarışmada gerçekleşen katılımcı sayısı 1.700 sayısına ulaşılmıştır. Biz yönetim olarak 1.200 – 1.300 gibi sayılarını bekliyorduk açıkçası bu düzeyde katılım olması bizim içinde güzel bir sürpriz oldu. Yarışma öncesi Federasyonumuza ait kafes sayılasının 1.100 adet olduğu tarafımıza bildirilmişti 250 adet kafes güvercin besleyen kardeş gurubumuzdan temin ettik. Yine hızlı bir aksiyon alarak Federasyonumuz tarafından ufak ırkların sergilenebileceği ölçülerde 400 adet kafes yapımının kararını aldık ve bu konuda bize gerçekten çok büyük yardımı olan, kafes yapımını üstlenen Tolga BİRİCİK kardeşimize de teşekkür etmek istiyoruz. Kafeslerimizi değerli kardeşimizin özveriyle çalışması sayesinde zamanında, eksiksiz olarak teslim aldık. Teşekkürler Tolga BİRİCİK.

Bu sayede 1.100 adet federasyonumuzun kafesi artı 400 adet ilave yeni kafes artı 250 adet ödünç kardeş guruptan temin edilenlerle birlikte 1.750 sayısına ulaştık her ihtimale karşı Federasyonumuza üye derneklerimizin elinde bulunan kafeslerin yaklaşık 150 – 200 adet sözünü de aldık ve kafes problemi yaşamayacağımızı öngörerek yarışmaya hazırlandık. Katılımların her geçen yıl artarak devam edeceğini varsayarsak şu an federasyonumuzun acil olarak ilave kafeslere ihtiyacı vardır ve her yıl kademeli olarak kafes sayımızın arttırılması gerekmektedir. Federasyonumuz elinde bulunan kafes sayısını aşmayacak şekilde kayıt kabulü yaparak yarışmaları düzenlemesi en doğru hamle olacağından yeni dönemlerde kademeli olarak kafes artışı sağlamamız gerekmektedir.

Üçüncü aşama ise yarışma anında yapılacak olan eylemleri kapsamaktadır. Yarışma salonunun hazırlığı, görev dağılımı, özellikle sağlık konusunda yapılacaklar çok önemlidir. Katılım sayısının ve katılımcıların fazla olması sağlık konusunda çok hassas olan kanatlı gurubu hayvanlarımız açısından risk taşımaktadır. Burada üretici arkadaşlarımıza büyük sorumluluk düşmektedir. Yarışma öncesi gerekli sağlık uygulamalarının kendileri tarafından yapılması ve yarışma sonrası eve dönüşte karantina uygulamasının aksatmadan kesinlikle doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Yarışmamıza yaklaşık 230 farklı katılımcı ve 1.500 hayvan katılmıştır. 230 katılımcı yani Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 230 farklı kümesten katılım sağlanmıştır bu olayın birbirinden farklı mikropların ve bakterilerin bir araya gelme ve bakteri çatışmalarına yol açarak risk oluşturma ihtimali çok yüksek olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Gerekli önlemler üreticilerimiz tarafından doğru uygulanırsa bu riski minimize etmiş oluruz aksi taktirde riski yükseltmiş oluruz. Bu konuda bir sonraki yarışmada gerek sağlık ekibimizden gerekse de siz değerli üreticilerimizden gelecek görüş ve öneriler bizim için fazlasıyla önem arz etmektedir. Bazı arkadaşlarımızdan özellikle katılımcı arkadaşlarımızın lojistik aşamasında sağlıksız bir konveyör sistemi uyguladığı gereğinden fazla hayvanın sağlıksız şartlarda taşındığını duyuyoruz ve görüyoruz bu olayı nasıl iyileştirebiliriz bu konuda hep birlikte köklü bir çözüm bulmamız gerekmektedir. Bunun bilinciyle hareket ediyoruz.

Öncelikle ülkemizde yapılan ilk üç yarışmadaki katılımcı sayısının 4. Yarışmada tek başına yakalanması bizleri gelecek adına umutlandırmaktadır. Üreticilerimiz her geçen gün üzerine koyarak daha bilinçli bir şekilde üretim yapmakta, yarışmalara katılımın kendileri için önemli bir kriter olduğunu düşünen ve bu kriterlere uyan üretici arkadaşlarımızın sayısı hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu durum ülkemizde Süs Tavuğu ve Bahçe Hayvanları Yetiştiriciliği adına umut verici bir gelişme olarak gözükmektedir.

Kısa kısa yarışma istatistiklerinden de bahsetmek gerekirse katılımcı ve katılan hayvan sayısı rekor seviyede olmuştur diyerek başlayabiliriz. Mevcutta bünyemizde bulunan 42 derneğimizin 39 tanesinden 228 üye arkadaşlarımızın katılımıyla 1.741 adet başvuru yapılmış ve 1.467 hayvan yarışma salonunda yerlerini almıştır. Tavuk, Kaz, Ördek ve Tavşan ırklarından 65 ayrı tür ve bu türlere ait birbirinden farklı yüzlerce renk birbirleriyle tatlı bir rekabet içerişinde 8 farklı ülkeden yurdumuza gelen 12 Hakem ve ülkemizden 29 Hakem asistanı arkadaşlarımız tarafından titizlikle puanlanmış neticesinde de 3 sponsor özel ödülü, 4 Grand Şampiyon, 62 Türkiye Şampiyonu, 103 Onur ödülü olmak üzere 172 adet ödül almaya hak kazanmıştır.

Bir de bu yıl ilk defa verilen, camiamız için ahde vefa örneği sayılabilecek organizasyonun en büyük ödülü, aramızdan erken sayılabilecek zamanda ayrılan Federasyonumuzun kuruluş aşamasında büyük emeği geçen değerli kardeşimiz, Muğla Derneği eski başkanı Mevlüt Gökhan TAP adına vermiştir. Bu vesileyle kendisine tekrardan Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm camiamıza başsağlığı diliyoruz.

Son olarak bu organizasyonda emeği geçen (hakem, hakem asistanı, sağlık ekibi, salon ekibi, değerli bilgilerini üyeleriyle paylaşan ve katılım sayısının artmasında emeği geçen, üyelerine lojistik destek sağlayan, bize her daim yanımızda olduğunu hissettiren tüm dernek başkanlarımıza, kendilerine ve derneklerine ait olan kafesleri hiçbir maddi çıkar beklemeden federasyonumuz hizmetine sunan değerli arkadaşlarımıza, bu organizasyona yarışmacı olarak katılım sağlayan değerli üreticilerimize, bütün yarışmalarda federasyonumuza destek veren sponsor firmalarımıza, bu yarışmayla birlikte ilk defa aramızda olan sponsor firmalarımıza yani bizi biz yapan tüm değerlerimize ) herkese ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilirim. Nice güzel organizasyonlarda hep birlikte olmak ümidiyle ….
Özcan ÇETİN
TSHF Yönetim Kurulu Başkanı

Folluk Dergisi Türkiye tavukçuluğunun medya yüzü