Haber-Aktüel Ziyaretlerimiz

Folluk Dergisinden İstanbul Büyükşehir Belediyesine Ziyaret

Folluk dergisi olarak paydaş kurum kuruluşlarla ilişki geliştirmeyi çok önemsiyoruz. Bu amaçla belli periyodlarla bazı ziyaretler gerçekleştiriyoruz. 18 Ağustos Salı günü İBB Gıda ve Muhtarlıklar Daire Başkanlığı ve İBB Veteriner İşleri Müdürlüğünü ziyaret ettik. İBB Gıda ve Muhtarlıklar Daire Başkanı Sayın Ahmet Atalık’a yeni görevinde başarılar dileyerek hayırlı olsun temennilerinde bulunduk. Samimi bir ortamda geçen ziyaretimizde Folluk Dergisi olarak bazı fikir ve önerilerimizi kendileriyle paylaşarak istişarelerde bulunduk.

Kendileriyle paylaştığımız ilk fikrimiz Sultan Tavuğu ile ilgiliydi. Yerli ve yabancı kaynaklarda menşei İstanbul Türkiye olarak geçen Sultan Tavukları İstanbul’umuzun bir değeri. Saray tavuğu (Serai) olarak ta isimlendirilen bu güzel hayvanların hikayesi çok orijinaldir. Bu hikayede trajediyle birlikte umut vardır. Osmanlı saraylarında beslenen bu tavuklar padişahın özel hayvanlarıydı. Osmanlı döneminde halk tarafından beslenmesine müsaade edilmediği rivayet edilmektedir. Padişah devlet te yararlılık göstermiş bazı devlet ricaline bir berat nişanesi olarak bu tavuklardan hediye edermiş. Eğer ki halk birisinin köşkünün bahçesinde sultan tavuğu görürse anlarmış ki bu zat padişah nezdinde çok muteber bir kişidir. Kurtuluş savaşından sonra saltanatın ilgası ve sarayların lağvedilmesi sürecinde saray hayvanı olan bu tavuklar, halk tarafından da beslenemediği için gözden düşmüş ve kendi ülkesinde nesli tükenmekle karşı karşıya kalmıştır. 1864 yılında Elizabeth Watts isimli bir kadın -ki kendisi Londra Hamstead’ta  “Tavukçuluk Günlüğü”  (The Poultry Chronicle) isimli bir derginin editörü- İstanbul’daki bir dostunun aracılığıyla bu tavuklardan 5 birey olarak İngiltere’ye getirtiyor ve dünya kamuoyuna tanıtıyor. Doğudan gelmiş egzotik bir tavuk olarak çok ilgi gören sultan tavukları hızla Avrupalı hobiciler arasında yayılıyor ve 1874 yılında Amerika’ya götürülerek APA Standardına kaydediliyor. Zaman içerisinde kendi yurdunda nesli tükenen sultan tavukları bazı gayretli hobicilerin çabalarıyla 1997 yılında yurt dışından getirtilerek ana yurduna tekrar kazandırılmıştır. Şimdilerde Sultan Tavuğu hobisiyle ilgilenenlerin bir araya gelerek kurdukları Sultan Tavukları Kulübü çatısı altında koruma, geliştirme, araştırma ve tanıtma faaliyetleriyle yaşatılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca Sultan Kulüp ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğiyle Sultan Tavuğu yerli ırkımız olarak tescil edilmek için proje yürütülmektedir.

İstanbullu olduğu yerli ve yabancı kaynaklarca net bir şekilde belirtilen Sultan Tavuklarıyla ilgili olarak nasıl ki Ankara Büyükşehir Belediyesinin maskot hayvanı Ankara Kedisi olarak belirlenmiş ve tüm organizasyonlarda Ankara Kedisi Ankara’nın reklam yüzü olarak kullanılmakta ve Ankara Pursaklar Belediyesi bünyesinde Ankara Kedisi için koruma kolonisinin olduğu müstakil bir barınak tesisi edilmiş bu örnekte olduğu gibi Sultan Tavuğu’da İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tanıtım yüzü ve maskot hayvanı olarak seçilip tanıtımı yapılmalıdır. Sultan tavuğu karakterinin başrolde olacağı bir çizgi film yapılabilir, Sultan Tavuğunun tarihçesini anlatan bir belgesel çekilebilir.  İBB hayvan barınaklarından herhangi birinde birkaç kümeslik koruma kolonisi oluşturulabilir. Böylelikle İBB marifetiyle Sultan Tavukları hem koruma kolonisine kavuşmuş olacak hem de tanıtımı sağlanmış olacak. Sultan Tavuğu ile ilgili olan fikir ve önerimiz Sayın Daire Başkanımızın ve Veteriner İşleri Müdürümüzün ilgisini çekti ve konuyu inceleyip değerlendireceklerini ifade ettiler.

 İkinci olarak ta İstanbul Edirnekapı Kuş Pazarının mevcut durumunun İstanbul’a yakışmadığı, kuş pazarının tekrardan yapılandırılması gerektiğini ifade ettik. İstanbul Kuş Pazarı ile ilgili Folluk Dergisi 4. Sayımızda bendeniz bir köşe yazısı yazmıştım. “İstanbul Kuş Pazarını Arıyor” başlıklı yazımızda Edirnekapı Kuş Pazarının otopark sorunu, altyapı sorunları ve Pazar yerinin giriş-çıkış ve hakimiyetinde bazı resmi sıfat ve yetkisi olmayan şahısların kontrol kurmasının ziyaretçilerde rahatsızlık uyandırdığını ifade etmiştim. Bu konuları tekrar kendileriyle paylaştım. Edirnekapı Kuş Pazarının İBB yetki alanında olmadığı konunun Fatih Belediyesine aktarılması gerektiği ifade edildi.

Daire Başkanımız Sayın Ahmet Atalık’a ve Veteriner İşleri Müdürümüz Sayın Muhammet Nuri Caşkun’a bize karşı göstermiş oldukları nazik misafirperverlik için çok teşekkür eder ve çalışmalarında başarılar dileriz.

Folluk Dergisi Türkiye tavukçuluğunun medya yüzü