Haber-Aktüel

Bayan Tavukçular

Elif Yıldızalp Serbest

Elif Yıldızalp Serbest

1983 Bursa doğumluyum. İşletme Fakültesi mezunu ve insan kaynakları üzerine yüksek lisans yaptım. Veterinerlik üzerine ilgili üniversitelerden eğitimler alıyorum. Evli ve bir çocuk annesiyim.

Hayvan sevgisi ile büyüdüm. 2006 dan beri atlarla ilgilendim. Türkiye’nin geleneksel dalda ilk bayan Rahvan at antrenörüyüm. Bursa ilinde ilk bayan seyislerden biriyim. Hayvan yetiştirmek benim en büyük hobimdi. Çok küçük yaşımdan beri civciv büyütüyorum. Şuanda yetiştirmekte olduğum koleksiyon tavuk ırkları arasında, Milli ırklarımızdan Beyaz Sultan, Siyah Sultan, Mavi Sultan ırkları. Eti gerçekten çok lezzetli ve yumurtacı ırklardan olan 17. Yüzyıldan gelme Bresse Gauloise ırkkı gene eti ve yumurta sayısı iyi olan Barred Rock Playmut. Renkli Yumurtacı olarak; Black Ameraucana, Blue Ameraucana, Wheaten Ameraucana, Wild Gold Aracunas, Wheaten Aracunas ve Bantam Wheaten Aracunas ırkları yetiştirmekteyim. Ayrıca Cüce Irklardan Black Modlett Cosin ve Black Modlett Barbu Danvers koleksiyonum arasında yer alıyor.

Profesyonel olarak kuluçkalık yumurta ve civciv üretimini 2016 yılından beri yapmaktayım. Daha öncesinde yemeklik yumurta paylaşımımız ve tavuklarımız yıllardır bizlerle birlikteydiler. Fakat profesyonelliğe doğru gitmeye karar verdiğimde ilk araştırdığım bölgemdeki Süs Tavukları Dernekleri oldu. Bu kurumlara üye oldum ve eğitimlerine katıldım. Türkiye süs tavukları ve bahçe hayvanları federasyonunda ırk standartları komisyon üyeliği yaptım. Eğitimlere katılarak Kendimi geliştirmeye hala devam ediyorum. Benim felsefeme göre hayvanlara verdiğimiz değer kendimize verdiğimiz değerdir. Bir işi yapacaksak en iyisini yapma yolunda olmalıyız. Her şeyin başı hayvan refahı ve sağlığıdır. Süs tavukları ile tanışan yeni arkadaşlara bilgi aktarmayı ve paylaşmayı seviyorum. Mutlu tavuklar bizleri de mutlu edecektir. Bu mutluluğu hep birlikte paylaşmak dileğimle.

Saime Kaya

Saime Kaya

1997 yılında Bursa’da doğdum. İlkokulu Bursa’da okuduktan sonra Mudanya’ya taşındık. Liseyi Anadolu İmam Hatip Lisesinde okudum. Üniversiteyi açık öğretim Laborant ve Veteriner Sağlığı okumaktayım. Abimle küçüklüğümüzden beri hayvan sevgisiyle büyütüldük. Evimizde kanarya sesi eksik olmadı. Küçükken gelecekteki hayalimiz bahçeli bir ev ve hayvanlarımızın olmasıydı. Çok şükür Allah hepsini nasip etti. Bahçemizin ilk üyesi bir köpekti. Sokaktan sahiplendik. İsmi Badem şuan 3 kızıyla birlikte bahçemizde tavuklarımızın kahramanı olarak görevlerini yapıyorlar. Aslında Badem benimde kahramanım ,çocukluk arkadaşım. Sahiplendiğimiz her canlı bizim için çok değerlidir.

Tavukçuluğa karne hediyesi olarak aldığımız 11civcivle başladık. Günden güne onlara olan hayranlığım arttı. Tüylerindeki desen, tepesinde havalı tüylerin olması, her birinin farklı karakterlere sahip olması beni onlara kopmaz bir bağ ile bağladı. Sonra süs tavukçuluğu diye muazzam güzellikte birçok canlının olduğunu öğrendik. Abimle cins araştırmaları yaptık. Bakabileceğimizi düşündüğümüz 3 cins ile süs tavukçuluğuna başladık. Bunlar habeş, küpeli kuyruksuz araucanas, salmon favorelles ve vefa borcu gördüğümüz ilk köy tavuklarımız. Küçük çaplı yetiştirmeye çalıştığımız bu güzel hayvanların yani sıra yetiştirmeyi planladığımız sultan, brahma ve wyhandotte cinslerini de sahiplenmeyi istiyoruz. ABİKA Brahma kümesinin sahipleri gibi bizde iki kardeş el ele vererek, bu güzel canlıları beslemeyi seviyoruz. Yapmış olduğum süs tavuğu yetiştiriciliğini bilinçli yapabilmek uzun zamanımızı aldı. Hayvanlarımızı koruyucu hekimlik bilinciyle üretiyoruz. Bu yıl Bursa Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneğine üye oldum. Birçok değerli arkadaşla tanıştım. Benim gibi bayan arkadaşlarımın ne kadar başarılı işler başardığını gördüm ve daha da azimle yetiştiricilik yapıyorum. Öğrenmenin sınırı yok siz istediğiniz müddetçe başarı sizinle olur. Tüm hobici arkadaşlarımın yolları açık olsun. Bu hobiye başlamak isteyen arkadaşlar vakit kaybetmeden başlayın çünkü sonra neden bu güzelliklerden mahrum kalmışım diyeceksiniz. Bu güzel dergide bana da yer veren Erkan FİLİZ Beyfendiye teşekkürlerimi sunuyorum.

Aleksandra Rywacka

Aleksandra Rywacka

Doğum yerim Polonya babam Arap atı yetiştiricisiydi çiftliğimizde neredeyse tüm hayvanları beslememe rağmen tavuk hiç ilgimi çeken bir canlı olmadı hatta büyüklükleri atik haraketleri beni korkuturdu . Türkiye’ye yerleştikten sonra sadece aşık olduğum tek canlı olan at beslemeyi sürdürdüm. Yerleşik düzene geçtikten sonra ve birkaç kötü deneyimden sonra atlarıma kendim bakma kararı alarak dönüm olarak atlara yetecek ve içinde Evi olan çiftliğe yerleştim.

Günümüzün trendlerinden doğal yaşam organik beslenme furyasına bende kapıldım  ki doğrusu da böyle olmalı ilaçsız katkısız yaşam mümkün hem bizler hem de beslediğimiz canlılar için ee madem doğal yaşam sütümüz yumurtamız da doğal olmalı derken tavuk alma vakti gelmişti.  Önce 10 tavuğa yetecek kadar havadar güzel bir kümes yaptık talaşını yemliklerini hazırladık . Ertesi gün bir kaç tane horozla beraber köy tavuğu aldım horozumun ismini obama koydum 🙂 biraz alışmama rağmen yine de hiç bir tavuk yokken kümese girebiliyor taze yumurtaları toplama fırsatı bulabiliyordum. Ta ki güzel minik cüce paçalı sevimli minik maskotlar kümesime dahil olana dek bir an her şey değişir ya benim de tavuklara bakış açısı korkum o anda değişi verdi İspençlerim bu güzel hobiye başlama sebebim Harika karakterleri sevimli duruşları insana yakın olmaları diğer tavuklar gibi kümesten uzaklaşmamaları beni cezbetti. Her sabah Kahvemle ve plaj sandalyesiyle kümesin önünde oturum keyifle onları izlerdim.

Kimi dizime kimi omuzuma konar sanki akşam kümes kapanınca neler yaptıklarını anlatır gibi ince güzel gıdaklamaları sabah dedikodusuna dönüşürdü 🙂 Her gün güzel bir ayrıntılarını keşfederdim renkleri davranışları horozun tehlike anında seslenişi tavukların o sesi duyunca hemen kümese koşmaları yumurta yaparken gıdaklama sesleri. Aslında bir çok şey öğrendim bu minik cücelerden. Mesela kümesin önü topraktı ve balkon da çok yakın olduğu için görme imkanı buluyordum. Bir gün tüm tavuklar yan yatmış hareketsiz şekilde kümesin önünde yatanları görünce tüm tavuklarım ölmüş diyerek feryat içinde terliklerimi bile giymeden koştuğumu hatırlıyorum onlar sadece güneş banyosu yapıyorlarmış 🙂 hepsine sarıldım kalbim deli gibi atıyordu ama bir şey daha öğrenmiş oldum 🙂 tavuklar güneş banyosu yaparlarmış. Böylelikle çok güçlü bir bağ oluşturdum bu canlılarla bir kaç kere başka tavuk ırklarını da denedim helikopter ile yurt dışından getirdiklerim bile oldu fakat aynı bağı sadakati bulamadım. Sanırım benim için karakter ön sırada. Bu sebeple tek ırk besliyorum sadece ispenç ve bu minik cücelerden ayrılmayı düşünmüyorum. Belki 6 sene önce tavuklar senin hayatında birçok şeyi değiştirecek deselerdi güler geçerdim bana göre imkansızdı ama kocaman bir maceraya dönüştü ispençlerle olan serüvenim.

Elif Ünal

Elif Ünal

1991 İzmir Güzelbahçe doğumluyum. İzmir Güzelbahçe ilçesinde ikamet etmekteyim . Dumlupınar Üniversitesi Turizm Seyahat mezunuyum. Aslında küçüklüğümden bu yana bir çiftliğim olsun istemişimdir bir yerden başlama vakti geldi diye düşündüm ve ailemle paylaştım onların verdiği destek doğrultusunda bu alana yatırım yapmaya karar verdim. Araştırmalarım sonucunda Türkiye Gezen Tavuk Yumurta Federasyonu ve yetkilileriyle tanıştım.

Doğru bilgi, yetiştirme şartları ve üretim koşulları doğrultusunda bu işe başlamaya karar verdim. Şuan 2000 tavuğum var günlük 1600 ile 1800 yumurta alıyorum. Bunun yanında Brahma ve lavanta cüce koşin süs tavuğu ırklarını da besliyorum. Temmuz ayında İzmir Kanatlı Kümes Hayvanları yetiştiricileri Derneği’nin düzenlemiş olduğu eğitim seminerine katılarak süs tavukçuları camiasından birçok dostluklar kurdum. Hem iş hem hobi olarak yapmak isteyenlere tavsiye ederim.

Müjgan Abik- Bursali Tavukçuların Müjgan Ablası

Müjgan Abik

Süs tavukları camiasının Müjgan Ablası ilerlemiş yaşına rağmen kanatlı sevgisini genç kuşaklara aktarmak için her platformda çaba sarf ediyor. Zaman zaman evine davet ettiği Bursa Dernek üyelerine yapmış olduğu enfes yemekler ve ikramlarla hobicilere farklı etkinlikler sunmaktadır. Folluk dergisinin sıkı bir takipçisi olan Müjgan ablamıza çok teşekkür ediyoruz.

Folluk Dergisi Türkiye tavukçuluğunun medya yüzü