Hobicinin El kitabı Köşe Yazıları

Amatörler İçin Un Kurdu Yetiştiriciliği

Kanatlıya Gönül  Vermiş Değerli Dostlar

Bu yazımda sizlere mucize besin olan Un Kurdundan bahsetmek isterim. 2 yıl önce kullanmaya başladığım bu değerli besini gözle görülür farklar gözlemleyince üretme kararı aldım. 1 yıl kadar üretimini yaptım ve bu süre zarfında düzenli olarak civciv, tavuk ve gökkuşağı ispinozlarımda kullandım. Civcivlerde ilk günden itibaren vermeye başladım. Hani küçük çocuğa çikolata verirsiniz çok mutlu olur ya aynen öyle mutlu olduklarını gördüm. Un kurtlarını kapmak için birbirleriyle yarış ediyorlar sosyalleşiyorlar hareketleniyorlar ve bu sayede lezzetli besin ile mutlu oluyorlar. En az biz insanlar kadar onlarda mutlu olmayı hakediyorlar. Büyümelerin de muazzam fark oluyor ilk denelerimde aynı gün çıkım 2 grup civcivin 1 grubuna un kurdu verdim diğer gruba un kurdu vermedim. Un kurdu verdiğim civcivler 1 aylık olduklarında sağlam kasalı, göğüsleri dolu dolu, tüyleri parlak, kıpır kıpır olurken un kurdu vermediklerim gelişimleri yavaş tüyleri diğer grup kadar parlak değil ve göğüsleri dolu dolu değildi. Un kurdu vermediğim gruptan gelişimleri yavaş olan civcivlerimi kaybederken, un kurdu verdiğim gruptaki civcivler resmen hayata tutunmak için savaşıyorlardı. Tavuklarımızın bir kısmını damızlık olarak kullanıyorum. Bu kısımdan elde ettiğim yumurtalardan çıkan civcivlerim daha sağlıklı ve dayanıklı oldular. Yumurta için baktığım grupta ise yumurta oranında artış gözlemledim. Bu iki yetişkin sürüye de düzenli olarak yine kendi üretimim buğday çimlendirme yedirdim. Ve bu sayede un kurdunda bulunan yağ oranını dengeledim. Yetişkin tavuklar civcivlere göre yağlanmaya daha meyillidirler ve bu yüzden yeşillik bu gruplar için önemlidir. Üretimi zevkli bir iş olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar baştan elle tutamasam da zamanla tutabilmeye hatta böcekleri de ellerimle seçmeye başladım. Üretim arttıkça iş yüküm arttı ve asıl işimi yapmakta zorlanmaya başladım. 25 bin böceğe kadar çıktım. Ve bunları elemek için özel makine bile yaptırdım. Ancak bakımlarında zorlanınca devretmek zorunda kaldım. Bu girişimciliği değerli bir abimize devrettim. Şuan üretim Bartın da devam ediyor.

Un kurdu ve evrelerinde bulunan değerler;

 Kuru madde%Rutubet %Protein %Karbonhidrat %Yağ %Kül %
LARVA43.0556.9548.318.3140.462.92
PUPA38.3961.6155.304.8936.543.27
ERGİN BÖCEK42.1057.9059.439.0828.333.16

Bu değerler un kurtlarının beslenme çeşitliliğine göre değişkenlik gösterir. O nedenle ne kadar çeşitli besinler ile beslerseniz o kadar faydalı un kurdu üretmiş olursunuz .

Un kurdunun kullanıldığı hayvanlardan bazıları şunlardır;

Kuşlar (bülbül, kanarya, saka , finch-ispinoz , bülbül, iskete , melez , flurya, egzotik kuş türleri, muhabbet kuşları , evcil karga türleri, sevda , cennet , sultan , jako , kakadu , Senegal, amazon papağanı)

Tüm kanatlı kümes canlıları, süs ırkları, sülün, keklik, tavuk, hindi, bıldırcın, kaz, ördek,tavus kuşu

Balık (astronot , koi, arowana , flowerhorn , yunus , frontoza, akvaryum balıkları)

Sürüngenler (su kaplumbağaları, bukalemunlar, skingler)

Siz değerli arkadaşlarımda sadece kendi can dostlarınız için üretecekse 24 derece bir oda da üretebilir. Isı, nem, rutubet bu canlılar için çok hassastır. O yüzden iyi ayarlanmalıdır. Günlük su ihtiyaçlarını sizlerin verdiği sebze ve meyvelerden karşılarlar. Kuru madde olarakta tahıl unlarından oluşan özel dengeli karışımlar yapılmalıdır. Karanlık ortamları severler. 6 evreden oluşurlar sırasıyla; yumurta, mikro kurt, ergin kurt(larva), pupa, genç böcek, yetişkin böcek. Bu döngüde yumurtalar 7 ile 20 gün arasında çıkarlar. Yumurtalar mikro kurt olurlar. 3 ayın sonunda erişkin kurt olur ve pupaya dönüşürler. Bu süre yaklaşık 7-15 gün sürer ve hareket etmeden beslenmeden uyurlar. Ve bu süre içinde genç böceğe dönüşürler. 10 gün gibi bir süre sonra yetişkin böcek olur ve yine yumurtlamaya başlarlar. Bir araştırma yazısında okuduğum günde 40 ile 110 yumurta bırakabildikleridir. Tabi ki bu yumurta durumu böceğin bakımı, beslenme koşullarının tam sağlanmasıyla orantılıdır. Ne kadar iyi bakım olursa o kadar yumurta ve dolayısıyla o kadar larva sayınız hızla artar. Bu yetişkin böceklerinde ömürleri 3 ay kadardır. Düzenli üretim elde etmek isteyen hobi arkadaşlarım mutlaka düzenli olarak ergin kurt büyütmeli ve böceğe dönüştürmelidir. Çok değer verdiğimiz kanatlıların bu dopingi yerken mutluluklarını görünce bu kadar çabaya değdiğini göreceksiniz. Sizler de kullandıkça can dostlarınızdaki farkı gözlemleyeceksiniz. Üretici arkadaşlarımdan duyuyorum kuzular, buzağılar ölmesin diye sloganları var. Bende sonuna kadar bilinçli üretici olmayı destekliyorum  ve civcivler ölmesin sloganını da ekliyorum. Tüm arkadaşlara bereketli bol üretimler dilerim.

                                                                                                                                          Saime KAYA

Folluk Dergisi Türkiye tavukçuluğunun medya yüzü